2016. április 25-én játékos várostervezésre várta a város lakóit az önkormányzat, és a Főépítészi Iroda. A rendezvény célja az volt, hogy megismerje az önkormányzat a lakosság véleményét, elvárásait Budaörs jelenéről és jövőjéről, mégpedig játékos formában.
„Azért indította el néhány hete a városfejlesztési rendezvénysorozatot az önkormányzat – amelynek ez a második állomása -, hogy az itt élők segítsenek megálmodni, milyen legyen ez a város, milyen irányba fejlődjék” – köszöntötte az egybegyűlteket Wittinghoff Tamás. A polgármester emlékeztetett, hasonló tervezési folyamat, és a lakosság véleményének kikérését követően épült fel Budaörsön a Városháza, vagy az uszoda és sportcsarnok. A mai “álmokból” néhány év múlva ugyanígy valóság lehet. Wittinghoff Tamás egy Seneca-idézettel is alátámasztotta beszédében, hogy miért fontos a város tudatos tervezése, hiszen mint mondta: csak az a hajós kaphat jó szelet, amely tudja, hogy melyik kikötőbe tart.
A Főépítész Iroda arra is kérte az érdeklődőket, hogy hozzanak magukkal egy Budaörsre jellemző tárgyat, festményt, fényképet stb. amelyekből a rendezvényen elkezdték építeni a Budaörsi emlékek falát. Csík Edina főépítész elsőként egy olyan képet helyezett el az emlékek falán, amelyen az autópálya látszik néhány évtized különbséggel. “Ez a kedvenc képem: az autópálya régen és ma. Itt látható ugyanis az a döbbenetes különbség, amely jelképezi a város viharos fejlődését. Ezért ha valahol Budaörsről kell beszélnem, gyakran kezdem ezzel a képpel az előadásomat” – osztotta meg a képválasztás okát Csík Edina. Másodikként egy beküldött bélyeggyűjtemény tablót helyezett el a főépítész az emlékek falán, amelyen budaörsi bélyegek láthatók.
A Budaörsi emlékek falára továbbra is várja a Főépítészi Iroda a lakossági felajánlásokat: olyan kisebb – legfeljebb 30×30-as méretű – tárgyakat, képeket, emlékeket, amelyek felidézik Budaörs múltját, megörökítik jelenét.
Az aulába betérőket pedig arra kérik, az ott található piros számokkal jelöljék meg a város felülnézeti térképén a számukra kedves helyeket, kékkel pedig azokat, amelyeket fejlesztendőnek gondolnak, illetve egy cédulára írják fel a kiragasztott számot, és írjanak hozzá egy kis magyarázatot, hogy miért azt jelölték meg.
Az aulában a következő napokban több, nagyméretű “varázskocka” is várja a budaörsieket, ahogy képletesen elhangzott: ezek a jövő építőkockái. Ezekre azt lehet felírni, hogy ki miért szereti a várost, illetve milyennek szeretné látni 2-5 vagy akár 15 év múlva.
Mindezeket az információkat a város új, készülő Településfejlesztési Koncepciójához (TK), illetve a hozzá kapcsolódó, úgynevezett Integrált Településfejlesztési Stratégiához (ITS) is felhasználják majd. (Előbbi egy helyzetelemzést és az ebből fakadó célokat, utóbbi a konkrét akciókat, programokat tartalmazza majd.)
A rendezvényen egy kreatív pályázatot is meghirdetett a Főépítészi Iroda. A felhívásra olyan fotómontázsokat várnak, amelyen az alkotók a nagyvilágban látott, hallott – esetleg általuk kitalált – jó ötleteket, érdekességeket, izgalmas megoldásokat vonultatnak fel, amelyeket szeretnének, ha Budaörsön is megvalósulnának. Az alkotásokat elektronikus úton, és papírformában is várják 2016. május 5-én 16.00 óráig a főépítészi irodára „Fotómontázs pályázat” jeligével! (Budaörsi Polgármesteri Hivatal Főépítészi Iroda, 2040 Budaörs, Szabadság út 134., 2030tavlatok@budaors.hu)
A legjobb pályázatokat viszont láthatjuk majd a következő eseményen, ami május 7-én a Budaörs Fesztiválon a Budaörs 2030 – Távlatok tervező sátor lesz. Itt egész napos programokkal, a tervezési folyamathoz kapcsolódó kreatív játékokkal (például 3D nyomtatás, varázskocka, kvízjáték stb.) várják az érdeklődőket, ahol a legaktívabb résztvevőket, a legjobb fejlesztési ötletet adókat ajándékokkal, a kvízjátékon résztvevőket nyereményekkel jutalmazzák.